Only 45 left
5 x 4.75" and 5 x 5" to 5 x 5" - 1.5" thick - 78.1 Hub
SKU
5475/5500-5500C
Vehicle: 5 x 4.75" (120.65mm) and 5 x 5" (127mm)
Wheel: 5 x 5" (127mm)
78.1mm Hub Bore
| Vehicle Bolt Pattern | 5 x 4.75" (120.65mm) and 5 x 5" (127mm) |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 5" (127mm) |
| Thickness | 1.5" |
| Studs | 12mm 1.5 - 12.9 grade steel |
| Center Bore | 78.1mm |
| Lug Nuts Included | 5 pieces of 12mm 1.5 / Part # 5306OP |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Silver |
| CWA like Adapters | 5450/5475-5500B |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.
Thread Size
12mm 1.50
Dual Drill Applications
5x4.75" / 5x5" Vehicle