5475-5475X6-WCC
SKU
5475-5475X6-WCC
Vehicle: 5 x 4.75" (120.65mm)
Wheel: 5 x 4.75" (120.65mm)
Hub and Wheel Centric Chevrolet Camaro / Corvette / Cadillac / GM Applications
| Vehicle Bolt Pattern | 5 x 4.75" (120.65mm) |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 4.75" (120.65mm) |
| Thickness | 20mm" |
| Studs | 12mm 1.5 - 12.9 grade steel |
| Hub Bore | 70.3mm |
| Wheel Bore | 70.3mm |
| Lug Nuts Included | 5 pieces of 12mm 1.5 / Part # BA-A-5306OPBK |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Black |
| CWA like Adapters | 5475-5475A6 |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.
Thread Size
12mm 1.50