Only 38 left
SUBARU - 5 x 4.5" to 5 x 4.5" - Hub and Wheel Centric Adapter
SKU
5450-5450X5-WCS
Vehicle: 5 x 4.5" (114.3mm)
Wheel: 5 x 4.5" (114.3mm)
12mm 1.25 Studs
56.1mm Hub and Wheel Bore
| Vehicle Bolt Pattern | 5 x 4.5" (114.3mm) |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 4.5" (114.3mm) |
| Thickness | 20mm |
| Studs | 12mm 1.25 - 12.9 grade steel |
| Center Bore | 56.1mm |
| Wheel Bore | 56.1mm |
| Lug Nuts Included | 5 pieces of 12mm 1.25 / Part # BA-A-5305OPBK |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Black Anodized |
| Applications | Fits Subaru Tribeca / SVX / Impreza WRX (07 - on) / Impreza WRX STI (2005-on) |
| CWA like Adapters | 5450-5450A5 |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.
Thread Size
12mm 1.25
Color
black


