Only 121 left
5150-6550E8-WC
SKU
5150-6550E8-WC
Vehicle: 5 x 150mm
Wheel: 6 x 5.5" (139.7mm)
2" Thickness Only
14mm 1.5 studs
2 PC Adapter Attached with Allen Bolts
| Vehicle Bolt Pattern | 5 x 150mm |
| Wheel Bolt Pattern | 6 x 5.5" (139.7mm) |
| Thickness | 2" |
| Studs | 14mm 1.5 - 12.9 grade steel |
| Center Bore | 110mm |
| Wheel Bore | 95.1mm |
| Lug Nuts Included | 6 pieces of 14mm 1.5 / Part # 5308OP |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Silver |
| Allen Bolts | Thread Size 1/2"-13 - Part # BA-2-PC-BOLT |
| CWA like Adapters | 5150-6550E6-WC |
| Applications |
Toyota Tundra 2007-2021 to Tundra or Tacoma wheel of 95.1 Lexus Lx 1998-2020 To Newer Lexus 2021 Toyota Land Cruiser |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.