Only 4 left
5100-5450W5-WC
SKU
5100-5450W5-WC
Vehicle: 5 x 100mm
Wheel: 5 x 4.5" (108mm)
W = 15mm Thickness
12mm 1.25 Studs
Hub and Wheel Centric Subaru Application
| Vehicle Bolt Pattern | 5 x 100mm |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 4.5" (114.3mm) |
| Thickness | 15mm |
| Studs | 12mm 1.25 - 12.9 grade steel |
| Center Bore | 56.1mm |
| Wheel Bore | 56.1mm |
| Lug Nuts Included | 5 pieces of 12mm 1.25 / Part # BA-W-5305OP |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Black Anodized |
| Applications | Subaru |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.
Thread Size
12mm 1.25
Color
black