Only 148 left
4 x 4.5" to 5 x 4.5" - Billet Adapter 2 piece
SKU
4450-5450E6
Vehicle: 4 x 4.5" (114.3mm)
Wheel: 5 x 4.5" (114.3mm)
2" Thickness Only
12mm 1.5 Studs
2 PC Adapter Attached with Allen Bolts
| Vehicle Bolt Pattern | 4 x 4.5" (114.3mm) |
| Wheel Bolt Pattern | 5 x 4.5" (114.3mm) |
| Thickness | 2" |
| Studs | 12mm 1.5 - 12.9 grade steel |
| Center Bore | 72mm (2.83") |
| Lug Nuts Included | 5 pieces of 12mm 1.5 / Part # 5306OP |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Silver |
| Allen Bolts | Thread Size 1/2"-13 - Part # BA-2-PC-BOLT |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.
Thread Size
12mm 1.50
