4 x 4.5" to 4 x 100mm - Billet Adapter
SKU
4450-4100_
Vehicle: 4 x 4.5"
Wheel: 4 x 100mm
| Vehicle Bolt Pattern | 4 x 4.5" |
| Wheel Bolt Pattern | 4 x 100mm |
| Thickness | Choose 1" (A) or 1.25" (B) |
| Studs | 12mm 1.5 - 12.9 grade steel |
| Center Bore | 71mm |
| Lug Nuts Included | 4 pieces of 12mm 1.5 - Part # BA-A-5306OP for 1 " / Part # 5306OP for 1.25" |
| Material | Forged Heat-Treated 6061-T6 grade Billet Aluminum |
| Quantity | Sold Individually (1) |
| Color | Silver |
• Billet Adapters include open end lug nuts to mount the adapter to the vehicle.
• Please confirm the vehicle and wheel specs prior to ordering.
• We make no promise or guarantee that this item is compatible with your vehicle or wheels.
• The installer assumes all responsibility to ensure the adapters are installed properly using the appropriate hardware.
• Parts that have been mounted or installed are not returnable.